Od czego zależy wycena wycinania laserowego?

1. Od tego, ile sztuk zamawiasz?

Tak na prawdę nie bardzo jest tu o czym się rozpisywać. Programista musi opracować obróbkę dla każdego typu detalu z osobna. Jeśli więc zamówisz po jednej sztuce z kilkunastu, a nie daj Boże z kilkudziesięciu rodzajów detali, to nie powinna zdziwić Cię ich wysoka cena. To przecież niemal manufaktura!

2. Czy posiadasz rysunki w formie elektronicznej?

Jeśli tak, to je nam udostępnij. Najlepiej w formie pliku .DXF. Jeśli takiego nie posiadasz, może być .DWG, lub nawet wygenerowany .PDF. Są to formaty wektorowe, które po krótkiej obróbce można wczytać do sterowania wycinarki. Eliminuje to czasochłonny i newralgiczny etap wykonywania rysunku technicznego. Drobny błąd na tym etapie często skutkuje koniecznością przeznaczenia całej partii na złom. Oczywiście Ty za to nie zapłacisz, jednak może okazać się, że przesunie się termin dostawy – mnóstwo problemów dla Ciebie i dla nas.

Nie posiadasz dokumentacji elektronicznej – trudno. Zadbaj jednak o kompletność wymiarów na papierze, lub skanie z dokumentacji papierowej. Konieczność przerywania pracy celem kontaktu z klientem w sprawie wymiarów wytrąca z rytmu i wprowadza chaos. Wydłuża również czas oczekiwania przez Ciebie na wycenę.

3. Czy życzysz sobie wycenę wraz z materiałem?

Doliczamy tylko koszty – nie zarabiamy na materiale! Miej jednak na uwadze, że aby wyciąć detal – choćby o gabarycie prostokąta, potrzebujemy dodatkowego materiału, który pozostaje niewykorzystany w formie tak zwanego ażuru. Jest to niestety zawsze konieczne, ponieważ wycinarka potrzebuje miejsca na przekłucie materiału, które musi być wykonywane w pewnym oddaleniu od gabarytu zewnętrznego.

W niektórych przypadkach może okazać się, że ze względu na konieczność umieszczenia określonej liczby elementów na arkuszu klienta, będzie trzeba zastosować zmniejszone odstępy. Można to zrobić, jednak nie możemy zagwarantować dobrego efektu końcowego. Nagrzanie materiału w jednym miejscu, może spowodować zmianę jego właściwści w sąsiedztwie, co najczęściej doprowadza do obniżenia jakości krawędzi, powstania gratu, lub wręcz niekontrolowanego wycieku i przyspawania się detalu do ażuru. Warto mieć to na uwadze!

Dodatkowo musimy rozwiązać problem pozostałości materiałowych. Jeżeli da się je wykorzystać do wycięcia z nich innych elementów, oczywiście tak robimy, a Ty płacisz tylko za zużyty na Twoje zamówienie materiał. Co jednak, jeśli pozostałości są długie i bardzo wąskie, lub też mają bardzo nieregularne kształty? Niestety często okazuje się, że musimy je przeznaczyć na złom. Jeżeli więc Twoje zamówienie nie pasuje do żadnego standardowego arkusza, to niestety będziemy zmuszeni doliczyć również pozostałości.

4. Czy Twój materiał ma właściwą jakość?

W praktyce kluczową sprawą jest właśnie jakość użytego materiału. Ta banalna prawda w realiach wycinania laserowego oznacza, że jeśli materiał nie ma atestu gwarantującego jego skład chemiczny oraz właściwości fizyczne, może nie udać się uzyskać choćby poprawnej jakości krawędzi. Nasz wykwalifikowany personel potrafi odpowiednio zareagować na większość problemów, jednak zdarza się, że jedyne co pozostaje, to użycie szlifierki i zaczyszczenie brzydko wyciętych detali. Jeśli nie dopuszczasz takiej możliwości, najlepiej zadbaj wcześniej o jakość dostarczonego materiału.
Nie masz atestu? No cóż. Ciągle masz wpływ na jakość powierzchni. Skorodowana, nierówna powierzchnia mocno utrudnia cięcie. Często okazuje się, że trzeba najpierw odrdzewić, żeby cięcie w ogóle było możliwe. Najlepiej wykonać takie żeczy samemu.

Ze stali nierdzewnej często wycinane są elementy dekoracyjne lub po prostu widoczne. W takich przypadkach często stosuje się oklejanie plastikową folią samoprzylepną, która ma ograniczać rysowanie się powierzchni. Jakość tej folii ma ogromne znaczenie. Jeśli klej użyty do przyklejenia jej do blachy jest zbyt słaby, to podczas cięcia, pod wpływem wysokiego ciśnienia gazu tnącego, dochodzi do napompowania i powstają swego rodzaju pęcherze, które przyklejają się do głowicy tnącej, uniemożliwiając pracę. W takich przypadkach należy w pierwszym etapie stopić folię w miejscu cięcia, a dopiero później wycinać. Wydłuża to niestety czas potrzebny do wykonania elementu.

Tylko dobrej jakości folia laserowa gwarantuje możliwość cięcia materiału wraz z nią. Taka folia może być oznaczona symbolem Nitto Denko, lub innym. Napis Laser Film w praktyce nie gwarantuje niczego.

5. Czy twój materiał ma odpowiednią wielkość?

Może posiadasz arkusz, na którym w Twojej ocenie zmieści się potrzebny Ci detal. Być może jest to prawdą, jednak arkusze o nieregularnych kształtach trudniej pozycjonować na stole roboczym niż standardowe. Pochłania to dodatkowy czas pracy operatora, który, jak wiadomo, najlepiej ograniczać.

Najlepiej więc, jeśli to tylko możliwe używać arkuszy o regularnych kształtach.

6. Z jakiego gatunku materiału mają być wycięte detale?

Nie chodzi tu tylko o to, czy ma to być stal nierdzewna, czarna, czy aluminium. Jeśli posiadasz stal gatunkową, narzędziową, czy do zastosowań specjalnych, to może okazać się, że będziemy musieli ograniczyć moc wiązki lasera, aby poprawnie wyciąć detale.

7. Czy Twoje detale mają ciasno tolerowane wymiary?

Jeśli tak, i jeśli wycięcie takiego detalu jest w ogóle możliwe na laserze, to może okazać się, że musimy zastosować specjalny rodzaj obróbki. Zgrubsza oznacza to wycinanie wiązką lasera o mniejszej energii niż jest to możliwe, co faktycznie polepsza dokładność i klasę powierzchni, lecz pociąga za sobą zwiększenie czasu obróbki.

Należy wspomnieć, że praktycznie nie ma możliwości wycinania otworów o średnicy mniejszej niż połowa grubości materiału.W takich przypadkach możemy zaproponować jedynie grawerowanie celem zaznaczenia miejsca wiercenia, lub zgrubne przebicie materiału.

Wola Mielecka 123,
39-300 Mielec
Zakład w Gawłuszowicach 73a,
39-307 Gawłuszowice
tel./fax.: 17 581 92 58
biuro@lasermet.com.pl
PEŁEN KONTAKT